خوشنویسی چپ دست ها با استاد غلامحسین امیرخانی

همانطور که می دانید اکثر افراد راست دست هستند و تعداد کمی نیز با دست چپ به نوشتن می پردازند. سوالی که مطرح می شود این است که آیا چپ دست ها هم مانند راست دست ها می توانند خوشنویسی را شروع کرده و به مدارج بالای آن دست یابند ؟ در این مطلب همراه یکدیگر یک ویدیو مربوط به این موضوع را مشاهده می کنیم. در این ویدیو استاد میرحیدر موسوی، رئیس فعلی انجمن خوشنویسان ایران، از استاد غلامحسین امیرخانی درمورد تجربه ایشان حول خوشنویسی افراد چپ دست می پرسند و استاد امیرخانی به صورت کامل این مسأله را توضیح می دهند.

 

 

گرایش تمام افراد به خوشنویسی

خوشنویسی یکی از هنرهای فراگیر در جامعه و فرهنگ ایران است، به طوری که مشاهده می شود افراد نتنها در سن پایین، بلکه در سنین بالا نیز شروع به یادگیری هنر خوشنویسی می کنند. شاید یکی از مهم ترین دلایل گرایش تمامی سنین به هنر خوشنویسی، آرامش بخشی بالای آن است.

 

خوشنویسی چپ دست ها با استاد غلامحسین امیرخانی
خوشنویسی استاد محمد حیدری، از اساید بزرگ چپ دست در خط شکسته نستعلیق

 

نوشتار زبان فارسی راست چین است

می دانید که نوشتار زبان فارسی از راست به چپ انجام می شود و با توجه به اینکه اکثر افراد راست دست هستند، طبیعی است که خوشنویسی خطوط مختلف زبان فارسی نیز بر مبنای نوشتن با دست راست رشد و توسعه پیدا کرده باشد. اما آیا این به آن معناست که چپ دست ها نمی توانند خوشنویسی کرده و یا به مدارج بالای خوشنویسی برسند؟ پاسخ این سوال را می شود اینطور داد که چپ دست بودن در طی مراحل هنر خوشنویسی محدودیت تلقی نشده و هیچ محدودیتی ایجاد نمی کند. بلکه فردی که چپ دست است شبیه افراد راست دست آموزش نمی بیند و آموزش او کمی متفاوت است.

 

چپ دست بودن برای خوشنویسی محدودیت ایجاد می کند ؟

طبق فرمایشات استاد غلامحسین امیرخانی در این ویدیو، چپ دست بودن برای خوشنویسان هیچ محدودیتی ایجاد نمی کند و حتی جالب است که اگر با خوشنویسان چپ دست صحبت کنید، بر این باورند که خوشنویسی با دست چپ مزیت هایی نیز دارد که از این مزیت ها می توان به دید بهتر در تعدادی از حروف و کلمات اشاره کرد.

 

اگر چپ دست هستید …

اگر چپ دست هستید و به هنر خوشنویسی علاقه دارید، ممکن است شنیده باشید خوشنویسی فارسی برای راست دست هاست و چپ دست ها توفیق چندانی در خوشنویسی فارسی با خطوطی مانند خط نستعلیق و خط شکسته نستعلیق پیدا نمی کنند. این گفته ها با تجربه سازگار نیستند و بهتر است به این حرف ها اهمیت ندهید. در حال حاظر که این متن را می خوانید اساتید خوشنویسی مطرحی داریم که چپ دست هستند. از میان این اساتید می توان استاد محمد حیدری در خط شکسته نستعلیق و استاد علی ایرانی در خط نستعلیق را نام برد. پس اگر چپ دست هستید بدانید هیچ محدودیتی برای پیشرفت در هنر خوشنویسی ندارید و با خیال راحت این مسیر را ادامه دهید. ممکن است تراش قلم تان کمی با راست دست ها تفاوت داشته باشد و یا با زاویه متفاوتی نسبت به کاغذ بنشینید اما هیچ خللی در خوشنویسی و پرداختن به هنر زیبای خطاطی ایجاد نمی شود. به خودتان شک نداشته باشید و بدانید خوشنویسی هنر ممارست است. به این معنا که با تمرین پیشرفت خواهید کرد.

اشتراک گذاری